VPN Network Çözümleri


VPN, (Virtual Private Network yani Sanal Özel Ağ), uzak lokasyondaki branch ofislerin ya da tekil uzak kulanıcıların ya da mobil gezen personelin merkez ofise internet ya da kiralık hatlar üzerinden tünel yöntemi ile özel ve güvenli haberleşmelesini sağlayan teknolojinin adıdır.  NETCOM bu çözümü uzun zamandır birçok müşterisinde gerçekleştirdiği birçok projede başarılı bir şekilde sonuçlandırmıştır.

VPN bağlantısı iki yerel ağ (LAN) arasında ya da özel bir yerel ağla uzak bir bilgisayar arasında kurulabilir.

vpn network çözümleri

Sanal bir ağ oluşturarak uzak aygıtın konuk gibi değil de, ağda fiziksel bağlı bir kullanıcı gibi olmasını sağlanır. Dolayısi ile uzak kullanıcının ana server ve güvenlik cihazlarının belirlediği görevler ve kurallar’ın verdiği yetkiler dahilinde sanki aynı lokasyondaymış gibi çalışması sağlanır.

VPN’e Neden İhtiyaç Duyarız?

İki önemli nedenden dolayı VPN kullanırız: Güvenlik ve düşük maliyet. VPN bağlantıları üzerinden veri aktarımı ve uzak ağların kullanımı güvenli olarak daha ucuza mal edilmektedir. Geleneksel olarak bunun yerine bir alternatif olarak kullanılan kiralık hatlar VPN’e kıyasla daha pahalı bir çözümdür.

VPN, ağlar arasında gizli ve özel bir bilgi akışını sağlamaya yönelik kurulur. Paketler internet üzerinden gidiyor olsa da, tünelleme ve kullanılan güvenlik yazılımları sayesinde ağ dinlense bile şifrelenmiş paketlere saldıran kişiye elde ettiği bilgiler hiçbir anlam ifade etmeyecektir.

NETCOM olarak müşterilerimizde VPN sistemlerinde DRYTEK ve CYBEROAM çözümlerini tercih etmekteyiz.

Yorumlar & Yanıtlar

Bir cevap yazın